Zlatý šperk je investícia, ktorá nikdy nestratí na hodnote

zlaty sperk ako dobra investicia ilustracne foto

So slovom investícia, najmä v poslednej dobe, sa stretávame takmer na každom kroku. Rôzne inštitúcie nás oslovujú a vysvetľujú, ako výhodné je investovať práve do tej alebo onej komodity, nehnuteľnosti, zlata, akcií, do vzdelania a do ďalších vecí. Určite by sme našli veľa ľudí, ktorí do spomínaných oblastí investovali a zbohatli, alebo aj práve naopak, prerobili. Úplne rovnako sa môžeme pozerať na zlatý šperk.

zlaty sperk ako dobra investicia ilustracne foto
zlaty sperk ako dobra investicia ilustracne foto

Darček od srdca s pridanou hodnotou

Aj v tejto oblasti si treba dobre zvážiť, do akého šperku investujete svoje peniaze. Ak kúpite kvalitný, s originálnym dizajnom, vyrobený z kvalitného drahého kovu s drahými kameňmi, je pravdepodobné, že jeho hodnota bude postupne rásť a po určitom čase sa možno stane aj starožitnosťou.

Môžem spomenúť, že cena zlata naozaj v porovnaní, aká bola napríklad pred desiatimi rokmi narástla a dokonca niekoľkonásobne. A to napriek výrazným výkyvom počas tohto obdobia. Dobre zvolený zlatý šperk je preto určite výhodná investícia do budúcna.

Čo ovplyvňuje cenu zlata?

Je však potrebné vedieť, že svetová cena tejto komodity sa uvádza v trojskej unci za dolár. O výhodnosti zlata teda rozhoduje aktuálny kurz dolára, ktorý sa mení v závislosti od diania vo svete. Oslabenie dolára preto spôsobuje väčší dopyt zo strany ostatných mien a vzácneho kovu je potom na trhu menej, čo ihneď ženie ceny zlata raketovo hore. Odpoveď na otázku, ako sa bude cena zlata vyvíjať v budúcnosti, nepozná asi nikto. Určite vieme potvrdiť len to, že zlato je unikátny kov s vynikajúcimi fyzikálnymi vlastnosťami a ako prírodná surovina existuje na Zemi len v obmedzenom množstve. Z toho teda vyplýva, že v budúcnosti bude mať minimálne úlohu uchovávateľa materiálnej hodnoty, rovnako, ako tomu bolo aj v minulosti. Každému preto môžeme s čistým svedomím odporučiť, aby nejaké to zlato, či už v podobe šperku alebo vo forme investičného zlata vlastnil.

Dôvod prečo darujeme zlaté šperky

Vráťme sa ale k šperku. Je ešte niečo oveľa dôležitejšie, než to, či je šperk zlatý, kvalitne spracovaný, s pravými diamantmi. Samozrejme, ak to tak je, jeho cena jednoznačne rastie. Prečo však šperk existuje a prečo ho kupujeme sebe alebo darujeme niekomu blízkemu?  Dôvod je jasný, je to pre jeho estetickú funkciu. Je krásnym doplnkom, ktorý nás zdobí a dopĺňa náš štýl.

My ale v skutočnosti šperkom hovoríme: „Mám Ťa rád, Milujem Ťa, Záleží mi na Tebe, Ďakujem Ti, Som na Teba hrdý. Vyjadrujeme ním náš vzťah k našim najbližším. Táto koncentrovaná hodnota je naviac aj umeleckým dielom, ktorý ten druhý nosí alebo ho má dôkladne odložený na pamiatku. Pretože takýto šperk v sebe ukrýva oveľa viac. Nevyčísliteľnú citovú hodnotu. Keď si žena nasadzuje svoj zásnubný prsteň, vždy jej to pripomenie nezabudnuteľnú chvíľu, keď pred ňou jej milý kľačal a žiadal ju o ruku. Rovnako manželský sľub, ktorý symbolizujú jedine svadobné obrúčky, ktoré si muž so ženou spoločne vymenia alebo šperk, ktorý človek dostane po úspešnom absolvovaní štúdia ako dar od svojich rodičov, ktorí sú hrdí na životný úspech svojho dieťaťa.

Výnimočné príležitosti v našom živote

Takýchto výnimočných chvíľ je v živote každého človeka hneď niekoľko. Narodenie dieťaťa, zásnuby, svadba, výročie svadby, životné jubileum, pracovné úspechy a mnohé ďalšie. Preto by šperk, ktorý sa rozhodneme darovať, mal byť rovnako tak vzácny a výnimočný, akou výnimočnou je udalosť ku ktorej ho kupujeme. A pamätajte na to, že vysoko kvalitný šperk sa jedného dňa možno stane neoceniteľným rodinným dedičstvom, ktoré okrem samotnej hodnoty šperku budú určite mať aj neoceniteľnú citovú hodnotu. Zlatý šperk sa totiž môže dediť z matky na dcéru alebo z otca na syna po veľa generácií.

Dôveruj ale preveruj alebo prečo nakupovať u poctivého a overeného zlatníka?

Medzi hlavné zásady pri výbere zlatých šperkov je nakupovať ich u overeného klenotníka, ktorý vám vie poskytnúť záruku pravosti a autenticity šperku. V prípade diamantových šperkov okrem splnenia prísnych podmienok Puncového úradu SR by mal poskytnúť aj certifikát k samotným diamantom.

Nedajte sa preto mylne zlákať nízkou cenou šperku, to sa častokrát nevypláca.  Platí totiž pravidlo: „Za málo peňazí nemožno čakať veľa muziky.“ Cena šperku závisí od zložitosti práce pri jeho výrobe a tiež od rýdzosti použitého zlata, prípadne rýdzostí a vlastností diamantov alebo iných drahých kameňov. Samotná cena šperku rovnako rastie priamoúmerne s jeho hmotnosťou, preto je dôležité sledovať cenu za gram, každého šperku, ktorého kúpu zvažujete. Pokiaľ je to možné, zlatý šperk nakupujte s čo najvyšším stupňom rýdzosti zlata. Majú totiž tendenciu zachovať si lepšie svoju hodnotu ako šperky z menej kvalitných materiálov. Keď cena  zlata na svetových trhoch rastie, najviac získavajú na hodnote práve najčistejšie drahé kovy. To rovnako platí aj pri kvalite diamantov a iných drahokamov. Čím je kvalita lepšia, tým je aj vyššia cena. Preto hranica 14-karátov by mala byť to nevyhnutné minimum.

Na záver je ale potrebné úprimne povedať, že ani ten najkvalitnejší a najdrahší šperk nám vzťah nevybuduje. To je o niečom úplne inom. Je to beh na dlhú trať s veľkou dávkou každodennej starostlivosti, dôvery, tolerancie, rešpektu a odpúšťaní. Šperk je ale určite jednou z črepín tejto veľkej životnej mozaiky. Je pritom úžasné, že tento pretavený predmet je zároveň krásnym doplnkom, ktorý nám bude po dlhé roky pripomínať jedinečné spomienky, s ktorými bude už navždy spojený. Preto sa investícia do neho rovnako ako aj do vzťahov určite oplatí. Obe sa nám po čase isto niekoľkonásobne vrátia.

Páčil sa vám článok? Zanechajte nám komentár

Vyhľadáť www.aurium.sk

Prihlásenie

Vytvoriť účet

Vaše osobné údaje budú použité na zjednodušenie používania tejto webovej stránke, na správu prihlasovania do vášho účtu a na iné účely opísané v dokumente pravidlá ochrany súkromia.

Obnovenie hesla

Zabudli ste heslo? Napíšte svoje používateľské meno alebo adresu. Na e-mail vám príde e-mail s odkazom pre vytvorenie nového hesla.

NÁKUPNÝ KOŠÍK (0)